Kąpielisko miejskie „Dzika Ochla” położone jest w zacisznej strefie Zielonej Góry. Niezwykłej atrakcyjności miejscu dodaje kompleks leśny, wokół którego biegną ścieżki rowerowe, którymi można swobodnie dojechać z centrum, oddalonego o 4 kilometry. Jego dzisiejszy stan techniczny, funkcjonalność i wizerunek nie odpowiadają obecnym potrzebom mieszkańców, charakterowi samej Ochli/Zielonej Góry, a i ambicje takiego miasta jak Zielona Góra są na tyle duże, że wraz z niniejszą koncepcją pojawia się szansa, aby ten teren zagospodarować w taki sposób, aby dobrze służył także przyszłym pokoleniom, a nawet by stał się silnym, jasnym punktem turystycznym na mapie miasta Zielone Góra.

Głównym założeniem koncepcji jest ukształtowanie i zagospodarowanie obszaru Kąpieliska za pomocą elementów o spójnym wyrazie przestrzennym i architektonicznym. Proponuje się wprowadzenie do zagospodarowywanych przestrzeni miękkich form nawiązujących do falistego ukształtowania koryta zbiornika wodnego oraz terenu wokół niego, jak również nawiązanie do form naturalnych, miękkich, które istnieją w przyrodzie. Teren wśród lasów, w otoczeni wody powinien zostać stworzony z myślą o mieszkańcach Zielonej Góry oraz turystów, którzy będą chcieli wypocząć na łonie natury, wyszaleć się na zjeżdżalniach wodnych czy spędzić wspólny czas ze znajomymi i rodziną.

Zagospodarowanie

Ze względu na walory krajobrazowe i otaczającą zieleń istniejącą na terenach rekreacyjnych, projektowane zagospodarowanie odnosi się do otaczającej przyrody i jest zintegrowane z otoczeniem. Przebieg tras pieszych, oraz zagospodarowanie terenów zielonych, odnosi się do lokalizacji drzew i prowadzi pomiędzy nimi. Forma tras i pozostałego zagospodarowania terenu płynnie wkomponowuję się w otoczenie. Projektowane zagospodarowanie jest minimalistyczne i nowoczesne w swoim wyrazie, wielofunkcyjne, jednocześnie przyjazne dla wszystkich użytkowników, każdej grupy wiekowej.

Architektura

Materiały użyte do wykonania elementów obiektów i małej architektury będą charakteryzowały się trwałością. Nie zamierzamy wprowadzać elementów drewnianych, celem ograniczenia corocznych kosztów związanych z koniecznością zabezpieczania i impregnowania elementów drewnianych. Głównie budynki gastronomiczne, sanitarne oraz techniczne będą wykonane w systemie modułowym ze stali, pokrytej blachą falistą warstwową. Całość architektury będzie w barwach naturalnych integrujących się z otoczeniem. Projektowana architektura musi być trwała a zarazem estetyczna. Istotnym punktem głównego placu, który wyjątkowo mocno wpływa na witalność miejsca jest fontanna, która w ciągu dnia pozwala dzieciom na zabawę w wodzie, a wieczorem stanowi reprezentacyjny detal placu.

Komunikacja

Układ komunikacyjny został dostosowany do rzeczywistego zapotrzebowania, określonego na podstawie przewidywanej intensywności ruchu pieszego. Efektem tych działań będzie poprawa komfortu osób przebywających na kąpielisku. Dla ruchu pieszego wprowadzone zostały udogodnienia komunikacyjne, zarówno w skali urbanistycznej, jak i w detalu. W zależności od przewidywanego natężenia ruchu zastosowano różne rodzaje posadzek: w strefach ruchu – odporne płyty betonowe, a w miejscach rekreacyjnych – zastosowano naturalne nawierzchnie żwirowe. Niepominięte zostało przejście przez Ulicę Botaniczną prowadzące do „Dzikiej Ochli” - przewidziano bezpieczne i płynne połączenie dwóch stref dla ruchu pieszego. W otoczeniu zostały przewidziane miejsca postojowe dla samochodów z zaopatrzeniem lokali usługowych oraz stojaki rowerowe. We wschodniej części założenia przewidziana została zatoka autobusowa oraz miejsca postojowe dla taksówek.

Strefa 1 - Strefa reprezentacyjna

Znajduje się na wprost głównego wejścia nie ma wyraźnie zaznaczonej granicy. Jest to celowy zabieg pozwalający na rozszerzenie strefy o przyległe ścieżki i tereny zielone. Przestrzeń może być wykorzystywana jako miejsce wydarzeń miejskich, pokazów, plenerowych wystaw. Położenie strefy na głównej osi kompozycyjnej podkreśla jej znaczenie. W tej strefie zlokalizowano główną restauracje, z której rozpościera się widok na plac z fontannami posadzkowymi. Fontanny mogą służyć jako tzw. "splash pad"- pluskowisko dla dzieci, które mogą wbiegać pomiędzy strumienie wody. Fontanny są oświetlane wielokolorowymi reflektorami LED, mogą współpracować ze sterownikami muzycznymi, tworząc posadzkowe fontanny muzyczne. Co ważne, są bezpieczne i nie posiadają lustra wody ani zbiornika, są instalowane bezpośrednio w poziomie posadzki. Będzie to wspaniała zapowiedź pozostałych atrakcji wodnych czekających na najmłodszych. W bliskim otoczeniu zaprojektowano również duży plac zabaw dla dzieci. Poza wymienionymi strefami funkcjonalnymi na terenie kąpieliska znalazły się miejsca nieujęte ich granicami. Jednym z nich są przestrzenie do relaksu na hamakach, leżakach, pod zadaszonymi altanami czy liczne stoły do gry m.in w szachy. Elementy te zostały zaprojektowane w miejscach ustronnych, wśród istniejących wysokich świerków dających przyjemny cień w upalne dni. Brak budynków w tych miejscach ma pozwalać na niezaburzoną percepcję otoczenia.

Strefa 3 – Strefa sportowa i kulturalna

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników aktywnego wypoczynku zaprojektowano elementy spełniające wymagania osób aktywnych, poza basenami, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się boiska do piłki plażowej i badmintona, utwardzone boisko do koszykówki - duża trybuna sprawia, że jest to idealne miejsce do rozgrywania zawodów sportowych. Poza tym będzie do dyspozycji mini golf, ścianka wspinaczkowa, trzy place zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownia zewnętrzna, stoły do ping-ponga, szachy, warcaby, karty, szachy naziemne dla dzieci. Zaprojektowano również amfiteatr - muszlę koncertową do występów plenerowych, a także kino letnie pod chmurką.

Strefa 2 – Strefa atrakcji wodnych

Dziś taras kąpieliska to piaszczysty teren boisk i trawiasta plaża. Docelowo proponuje się powiększenie strefy plażowej poprzez wprowadzenie dwóch boisk do siatkówki plażowej i rozbudowę plaży okalającej zrewitalizowany basen. Planuje się utrzymanie części trawiastej z nowymi dosadzeniami pojedynczych kęp zieleni i drzew dającymi cień. Oczywiście cień w upalne dni jest ważny dla małych dzieci, dlatego planowana mała architektura przewiduje nie tylko urządzenia sportowe i rekreacyjne, ale i odpowiednio zlokalizowane pergole i lekkie tekstylne zadaszenia w formie żagli. Trawiasta plaża ma być także okazjonalnie wykorzystywana na organizację koncertów i imprez plenerowych. Zaproponowano również atrakcje typu kolorowe kule wodne.
Oprócz super zabawy, kule wodne są świetną ozdobą – kolorowe, duże, robią wrażenie. Główną atrakcją kąpieliska będzie gigantyczna zjeżdżalnia dla dorosłych. Basen dla dzieci z brodzikiem i placem wodnym będzie świetną rozrywką dla najmłodszych i ich rodziców. Do dyspozycji rodzice będą mieli liczne miejsca do wypoczynku i relaksu.

Strefa 6 - Strefa Beach Bar

Powstanie niesamowite miejsce z szeroką ofertą gastronomiczną - strefą chillout, łączące w sobie rekreację, sport, wypoczynek i dobrą zabawę w wyjątkowym, przyjacielskim klimacie. Całość otoczona jest leżakami i hamakami znajdującymi się pod zacieniającymi żaglami. Strefa płynnie łączy się z szeroką, piaszczystą plażą. Całość otoczona dużą ilością atrakcji dla dzieci. Nie zabraknie również małej gastronomii jak lodziarnia czy kawiarnia – drobne przyjemności dla osób w każdym wieku.

 

Strefa 4 – Strefa kempingowa (biwak, kampery, namioty)

W ramach koncepcji przygotowano miejsca pod namioty, przyczepy kempingowe oraz kampery. Całość założenia jest w pełni zintegrowana z zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. W strefie tej zaplanowano również tereny do piknikowania i grillowania oraz stałe paleniska. Osoby chcące się spędzić czas w bardziej spokojnych okolicznościach maja do dyspozycji trzeci zbiornik wodny, który pozostanie w formie naturalnej „dzikiej” i będzie służył wędkarzom. Staw i jego okolice będą zintegrowane komunikacyjnie z resztą założenia. Wszystkie te funkcje zostaną wprowadzone w taki sposób, aby nie wyciąć żadnych drzew i je dodatkowo dosadzać - w celu utrzymania zielonego charakteru tej strefy.

Strefa 5 – Strefa zieleni

Projekt zieleni kąpieliska bazuje przede wszystkim na istniejącej szacie roślinnej. Nowy układ funkcjonalno – przestrzenny wymusza jedynie uzupełnienie istniejących nasadzeń. Projektowana na terenie inwestycji roślinność, to zarówno drzewa, krzewy liściaste, iglaste, byliny oraz trawy ozdobne. Przewiduje się wprowadzenie nowych gatunków w celu zwiększenia bioróżnorodności obszaru oraz jego atrakcyjności. Projektowane, kluczowe miejsca inwestycji znajdujące się w tym pasie, takie jak: miejsca z ławkami, leżakami, wejścia na plażę, otoczone zostały atrakcyjną roślinnością wieloletnią oraz kwitnącą. W miejscach za projektowanymi budynkami, pod drzewami oraz na skarpach przewiduje się utworzenie nawierzchni trawiastych.
Dobrana do projektu roślinność jest mrozoodporna, nieszkodliwa dla dzieci oraz odporna na trudne warunki klimatyczne i siedliskowe, jest także różnorodna pod względem gatunkowym – to zarówno krzewy liściaste i iglaste, byliny, trawy ozdobne oraz drzewa liściaste, dzięki czemu grupy nasadzeń atrakcyjne będą przez cały rok.LEGENDA:
1. Parking/przystanki autobusowe
2. Wiata na rowery
3. Wejście główne/kasy/punkt apteczny
4. Brama techniczna (2szt.)
5. Food trucki
6. Rzeźby (2szt.)
7. Restauracja
8. Toalety
9. Fontanny (2szt.)
10. Plac zabaw (nawierzchnia z gumowych mat)
11. Miejsce na kampery i kampingi
12. Toalety (3szt.)
13. Teren do piknikowania (grille, stoły z ławkami)
14. Pole namiotowe z altaną piknikową
15. Staw z pomostami do wędkowania
16. Muszla koncertowa
17. Plac zabaw (nawierzchnia ze zrębków drewna)
18. Labirynt z siatką do wspinaczki
19. Wodny plac zabaw z leżakami i żaglami
20. Ścianki do wspinaczki
21. Lodziarnia
22. Szatnie/toalety/natryski
23. Beach Bar
24. Leżaki z żaglami
25. Hamaki
26. Basen ze zjeżdżalniami i fontannami
27. Przebieralnie (2szt.)
28. Siatki do wspinaczki
29. Boisko do siatkówki plażowej z trybunami
30. Boisko do koszykówki (nawierzchnia polipropylenowa)
31. Mini golf
32. Kino letnie
33. Siłownia zewnętrzna
34. Stoły do ping ponga i szachy zew. dla dzieci
35. Stoły do gry w szachy
36. Furtki wejściowe (2szt.), powiązane z istn. ścieżkami

Galeria

Miasto Zielona Góra przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu udostępniania funkcji głosowania oraz analizowania ruchu w Internecie. Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Miasto Zielona Góra, Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach obsługi głosowania. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.